خبرنگاران 22 پروژه در مجتمع مس سونگون اجرا می شود

به گزارش آشنایی با استانبول، تبریز - خبرنگاران - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اجرای 22 پروژه در مجتمع مس سونگون، گفت: با اتمام 2 پروژه مهم تغلیظ و ذوب مس، برای سه هزار نفر شغل ایجاد می شود.

خبرنگاران 22 پروژه در مجتمع مس سونگون اجرا می شود

علی جهانگیری روز پنجشنبه در گفت وگویی اظهار کرد: مس سونگون بیشترین ذخایر مس را در آذربایجان شرقی دارد و تلاش می کنیم با بهره برداری از پروژه های توسعه، فرآوری محصولات این مجتمع در خود استان انجام شود.

معاون امور اقتصادی اشتاندار آذربایجان شرقی افزود: برای ایجاد شهرک تخصصی صنایع پایین دستی مس نیز محلی در شهرستان ورزقان شناسایی شده و طرح ایجاد آن نیز در شرکت شهرک های صنعتی کشور تصویب شده است.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی جزو استان های اول از نظر ذخایر معدنی در کشور است، اما اقتصاد استان هنوز از این ظرفیت به خوبی بهره مند نشده، افزود: بیش از 700 معدن در استان شناسایی شده است که 50 درصد آنها راکد و تعطیل بوده و در حوزه مس نیز از 14 معدن شناسایی شده، 6 معدن غیبرطرفال است.

جهانگیری ادامه داد: برخی از معادن به دلیل واگذاری آنها به افراد غیرحرفه ای تعطیل هستند و در برخی معادن نیز مسائل طبیعی و زیست محیطی وجود دارد و همچنین برخی معادن با مشکل معارض روبرو هستند.

وی با بیان اینکه مس، یک محصول استراتژیک است، گفت: در استان بیش از یک میلیارد تن ذخایر مس داریم که 30 درصد از ذخایر مس کشور را شامل می شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه بازار مصرف مس به طور فزاینده در حال گسترش است، افزود: مصرف جهانی مس در حال حاضر حدود 24 میلیون تن است و پیش بینی شده این میزان در سال 2050 میلادی به 60 میلیون و در سال 2100 میلادی به بیش از 90 میلیون تن برسد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی گفت: تلاش می کنیم معادن مس غیبرطرفال در استان را فعال کنیم و با تکمیل زنجیره ارزش این محصول در استان، ارزش اضافه کرده آن در استان باقی بماند.

وی با بیان اینکه معدن، بهترین گزینه برای جایگزینی نفت است، افزود: تلاش می کنیم موانع و مسائل بخش خصوصی را برطرف کنیم و همچنین طرحی برای فرآروی معادن کوچک در یک منطقه تعیین شده در دست بررسی است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران 22 پروژه در مجتمع مس سونگون اجرا می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 22 پروژه در مجتمع مس سونگون اجرا می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید