طرح حمایت از کاربران را به فیلترینگ اینترنت تقلیل ندهیم

به گزارش آشنایی با استانبول، چهارمین جلسه از سمینار علمی حکمرانی فضای مجازی با موضوع ابعاد فرهنگی- اجتماعی طرح حمایت از حقوق کاربران عصر دیروز شنبه 20 شهریور با همکاری پژوهشگاه فضای مجازی و دانشگاه های آزاد و امام صادق (ع) برگزار گردید.

طرح حمایت از کاربران را به فیلترینگ اینترنت تقلیل ندهیم

در این جلسه که با مدیریت محمدعلی شاکری دانشجوی دکتری فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق برگزار گردید، دکتر فرشاد مهدی پور رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دکتر محمدحسین سیاح طاهری مدیر سواد رسانه ای معاونت فضای مجازی سازمان صدا و سیما، دکتر ایمان عرفان منش عضو هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه السلام و دکتر حمید ضیایی پرور کارشناس ارتباطات و فناوری اطلاعات، به بحث و گفتگو در خصوص ابعاد اقتصادی-فناورانه طرح حمایت از حقوق کاربران، پرداختند.

در این نشست فرشاد مهدی پور رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، به اسم مدافع طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی، به بیان نقطه نظرات خود در این زمینه پرداخت.

وی موضوع حکمرانی فضای مجازی را مسئله ای دنیای دانست که صرفاً به ایران محدود نیست و توضیح داد که این بحث به چالشی برای بیشتر کشورهای دنیا بدل شده است.

مهدی پور به وجود بعضی چالش های قابل پیش بینی در طرح اشاره نمود و مسئله زمان بر شدن فرایند حکمرانی فضای مجازی در اتحادیه اروپا از سال 1995 تا 2018 را به اسم مثال برای وجود و امکان برطرف تدریجی چالش های موجود، عنوان نمود.

اگر صدای واحدی داشته باشیم پلتفرم های خارجی با ما مذاکره می نمایند

وی گفت: طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی را نباید به کنترل و فیلترینگ اینترنت تقلیل داد چرا که تنها یک بند از طرح به این موضوع می پردازد.

مهدی پور به امکان حل چالش شرایط حقوقی شورای عالی فضای مجازی به وسیله طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی اشاره نمود و درباره مذاکرات پیشین ایران با پلتفرم های خارجی گفت: اگر صدای واحد از نهادهای داخلی بعضیزد، پلتفرم های خارجی با ما مذاکره می نمایند. ایرانیان به نسبت جمعیت خود، بزرگترین جمعیت زبانی حاضر در فضای مجازی هستند. کشورهایی چون ترکیه، امارات و بسیاری از دیگر کشورها، پلتفرم های خارجی را به وسیله قوانین مجلس، محدود ساخته اند. علاوه بر این، ما پلتفرم های موفقی چون فیلیمو و آپارات را هم در اختیار داریم.

هیچ راهی برای حفاظت از کاربران در پلتفرم های خارجی نداریم

رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اضافه کرد: ما اساساً هیچ راهی برای حفاظت از حریم خصوصی در پلتفرم های خارجی نداریم. در خواست پیگردهای حقوقی بسیاری در این زمینه وجود دارد. اما چگونه می توانیم از آپارات حمایت کنیم در حالی که گوگل پلی آن را از بستر خود حذف می نماید؟

مهدی پور با اشاره به بعضی نکات در راستای بهبود و اصلاح طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی گفت: گرچه این طرح باید به صورت مشروط پذیرفته گردد، اما احتیاج به خلاصه سازی و سپردن اختیارات مازاد خود به شورای عالی فضای مجازی دارد. مجلس نباید به همه حوزه های حکمرانی فضای مجازی ورود کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "طرح حمایت از کاربران را به فیلترینگ اینترنت تقلیل ندهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح حمایت از کاربران را به فیلترینگ اینترنت تقلیل ندهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید