لیدهای ضربان ساز (پیس میکر)های نسل تازه در صورت عدم احتیاج در بدن حل می شوند

به گزارش آشنایی با استانبول، لیدهایی که ضربان سازهای خارجی را به قلب متصل می نمایند، به طور بالقوه می توانند مشکلاتی را ایجاد نمایند، چه در صورت برداشته شدن یا رها شدن در جای خود. بنابراین دانشمندان آلمانی در حال اجرا یک کار نو هستند، تا این لیدها در بدن جذب شوند.

لیدهای ضربان ساز (پیس میکر)های نسل تازه در صورت عدم احتیاج در بدن حل می شوند

پس از انجام عمل جراحی قلب، آریتمی (ضربان قلب نامنظم)، غیر معمول نیست. این عارضه معمولاً به وسیله استفاده موقت از ضربان ساز خارجی که به وسیله سیم ها یا لیدهایی به قلب متصل می گردد - به عنوان یک اقدام پیشگیرانه - هنگام انجام جراحی درمان می گردد.

هنگامی که دیگر نیازی به پیس میکر نیست، لید ها را می توان از بدن بیرون کشید یا از دستگاه جدا کرد و در جای خود گذاشت. با این حال، اگر آنها بیرون کشیده شوند، این احتمال وجود دارد که به بافتی که در اطراف آنها رشد نموده آسیب بزنند. و اگر در بدن باقی بمانند، ممکن است باعث عفونت یا عوارض دیگری شوند.

در اینجاست که لید های قابل جذب زیستی در نظر گرفته شده اند. این کار بخشی از پروژه RemoTe CarE (الکترودهای قلبی موقت قابل جذب مولیبدن) است که دانشمندانی از مؤسسه فناوری ساخت و مواد پیشرفته Fraunhofer و دانشگاه درسدن مسئول توسعه آن هستند.

نموداری که نشان می دهد چگونه لید ها پس از یک دوره زمانی از پیش معین شده جذب می شوند

همانطور که از نام پروژه معین است، لیدها از فلزی به نام مولیبدن ساخته شده اند. آنها نه تنها به طور یکنواخت در بدن تخریب می شوتد، بلکه از نظر زیست سازگار هستند، از نظر مکانیکی بسیار قوی و رسانای خوب الکتریکی است. هر لید از چندین رشته مولیبدن به هم پیچیده تشکیل شده که در پلیمرهای زیستی پوشش داده شده اند. این پلیمرها در حالی که ضربان ساز هنوز در حال استفاده است، به عنوان عایق الکتریکی عمل می نمایند وپس از آن به طور بی زیان تخریب می شوند.

Fraunhofer در حال حاضر در حال آزمایش و بهینه سازی خواص مکانیکی، الکتریکی و تخریب لیدها است. در اواخر سال میلادی جاری آنها به صورت بالینی آزمایش می شوند.

منبع: Fraunhofer

منبع: یک پزشک

به "لیدهای ضربان ساز (پیس میکر)های نسل تازه در صورت عدم احتیاج در بدن حل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیدهای ضربان ساز (پیس میکر)های نسل تازه در صورت عدم احتیاج در بدن حل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید